Szkolenie specjalisty PRSES
Regały magazynowe to konstrukcje podatne na uszkodzenia w czasie użytkowania, dlatego wymagają odpowiedzialnej i wykonywanej ze wszelkimi regułami sztuki – obsługi. Regały są bezpieczne wtedy, gdy zaprojektowane i wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami, a ich użytkowanie nadzorują odpowiednio przeszkoleni specjaliści.
Norma PN-EN 15635 określa zasady prawidłowej obsługi i utrzymania urządzeń do składowania. Nakłada na przedsiębiorcę obowiązek wyznaczenia PRSES (Person Responsible for Storage Equipment Safety), który jest osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo systemów składowania w magazynie.
Zadaniem PRSES jest kontrola urządzeń do składowania, utrzymywanie w dobrym stanie technicznym, dbałość o bezpieczeństwo ich obsługi oraz kontakty z dostawcami tych urządzeń, w razie zmian konfiguracji regałów.
PRSES odpowiada za skuteczne procedury i metody do oznaczania uszkodzonych elementów i obszarów wyłączonych z użytkowania, wyłącza z użytkowania regały w złym stanie technicznym.
Wspomniana norma PN-EN 15635 określa zasady prawidłowej obsługi i utrzymania urządzeń do składowania oraz nakłada na przedsiębiorcę obowiązek wyznaczenia PRSES, który jest osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo systemów składowania w magazynie.
PRSES powinien posiadać wiedzę na temat konstrukcji regałów i ich zastosowania, wytycznych z norm i przepisów regulujących procedury postępowania w razie zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków.
PRSES wykonuje przeglądy regałów, korzystając z nowoczesnych narzędzi gwarantujących jakość pomiarów, a tym samym właściwą ocenę uszkodzeń, powinien więc posiadać wiedzę na temat stosowania tych narzędzi.
Zatem osoba desygnowana na to stanowisko musi legitymować się wiedzą odpowiednią do realizacji nałożonych normą zadań, musi umieć ocenić ryzyko eksploatacyjne systemów składowania i magazynowania.
To musi być osoba komunikatywna, to jej pracujący w magazynie zgłaszają wszelkie zdarzenia i nieprawidłowości zaistniałe w czasie użytkowania urządzeń.
Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, działając w ramach swoich statutowych obowiązków, podejmuje działania zmierzające do wdrażania dobrych praktyk w użytkowaniu konstrukcji regałowych w magazynach.
Pierwszym krokiem jest tworzenie korpusu kompetentnych specjalistów odpowiedzialnych za eksploatacje regałów PRSES. Osoby te przeszkolone według opracowanego w PSTM przez ciało doradcze, jakim jest Komitet ds. Szkoleń, będą specjalistami w zakresie przeglądów i użytkowania regałów.
Program szkolenia obejmuje łącznie 7 godzin i kończy się zdaniem egzaminu, po którym uczestnik otrzymuje legitymację specjalisty PRSES oraz certyfikat potwierdzający kwalifikacje.
Mamy nadzieję, że działania Stowarzyszenia przyczynią się do podniesienia jakości przeglądów realizowanych zgodnie z normą PN-EN: 15635, która wobec braku przepisów wykonawczych w zakresie użytkowania regałów jest wyznacznikiem właściwych działań.
Norma PN-EN: 15635, dla wszystkich mających kontakt z systemami składowania i regałami, jest drogowskazem postępowania, a stosowanie się do wytycznych zawartych w normie jest nie tylko oznaką stosowania dobrych praktyk, ale może przede wszystkim zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania.
Specjalista PRSES będzie gwarantem jakości procesów eksploatacyjnych realizowanych zgodnie z normą i przepisami prawa, co zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa i jakości pracy w magazynie.
Specjalista PRSES poprzez swoje kompetencje przyczyni się do wzrostu efektywności i jakości użytkowania regałów magazynowych, wydłużając okres eksploatacyjny systemów składowania.
Wyedukowany specjalista PRSES analizuje zdarzenia zaistniałe w magazynie i tworzy rozwiązania zapobiegające powtórzeniu się ich lub powstawaniu nowych zagrożeń.
- 21 września 2021
- 21 października 2021
- 18 listopada 2021
- 9 grudnia 2021
Dossier prelegentów

Marcin Bajson
Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie badań i rozwoju regałów sklepowych i magazynowych. Współtwórca i prowadzący (jednego z kilku w Europie) Laboratorium Badań Niszczących w dziedzinie regałów magazynowych. Twórca i realizator projektów dot. regałów magazynowych w największych centrach logistycznych w Polsce. Przewodniczący Komitetu Technicznego Regałów PSTM.
Tomasz Chojnacki
Doradca logistyczny, specjalizujący się w projektowaniu i audytowaniu obiektów magazynowych. Zrealizował blisko 150 badań magazynów o różnorodnych systemach składowania, a także 50 wysoce specjalistycznych projektów logistycznych. W jego dorobku szkoleniowym jest przeszkolonych 250 osób w zakresie użytkowania regałów.

Marcin Olejnik
W branży wyposażenia magazynowego od 23 lat, projektant, konsultant, realizator i wykonawca konstrukcji regałowych. Twórca wielu projektów i realizacji instalacji regałów paletowych prawie wszystkich typów. Autoryzowany inspektor regałowy SEMA. Członek Komitetu Technicznego Regałów PSTM.
Antoni Saulewicz
Ekspert PSTM, z doświadczeniem w konstruowaniu i utrzymaniu ruchu różnych maszyn i urządzeń oraz w transporcie wewnątrzzakładowym, zdobytym podczas pracy w zakładach przemysłowych w kraju i za granicą oraz powiększonym w aspekcie bezpieczeństwa podczas pracy w CIOP. Autor poradników opracowanych z wykorzystaniem wyników badań przeprowadzonych w zakładach przemysłowych oraz badań z wykorzystaniem wirtualnego symulatora wózka, np. poradnik Organizacja ruchu podnośnikowych wózków jezdniowych czołowych w transporcie wewnątrzzakładowym. Audyty i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa maszyn i urządzeń oraz organizacji ruchu w transporcie wewnątrzzakładowym łącznie z magazynami.
Szkolenie specjalistów PRSES jest cyklicznym działaniem ukierunkowanym na podnoszenie świadomości bezpiecznego użytkowania regałów w magazynie, zgodnie z zaleceniami normy PN-EN: 15635:2010, jako zbioru dobrych praktyk w użytkowaniu regałów magazynowych. Zbudowany na normie oraz przepisach wykonawczych do ustaw i kodeksu pracy program szkolenia, jest autorskim dziełem ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej.
Uczestnicy szkolenia łączą zdobytą wiedzę z doświadczeniem praktycznym na co dzień tworzą trwałe struktury systemów wpływające bezpośrednio lub pośrednio na procesy bezpieczeństwa pracy w gospodarce magazynowej i logistyce wewnętrznej. Firmy szkolące swoich pracowników i dbające o bezpieczeństwo pracy staja się „Ambasadorami PRSES” – świadomego bezpieczeństwa w użytkowaniu systemów składowania.
- 2MConcept
- ANDAMIO Patryk Wiatrak
- Asmet Sp. z o.o. Sp.k.
- BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
- Ceramika Paradyż sp. z. o.o.
- Chemexpol
- COM40 Sp. z o. o. Sp. K
- CORRECT – K.BLASZCZYK I WSPÓLNICY SPÓŁKA KOMANDYTOWA
- Damco Polska Sp. z o.o.
- Decathlon sp. z o.o.
- Deftrans Sp. z o.o.
- DELTA BOX Sp. z o.o.
- dlamagazynu.pl sp z o.o.
- DOBRY REMONT Tomasz Zagrabiński
- F.R-B. CEGIEŁKA Adam Ptak
- Frito Lay
- GELDBACH POLSKA Sp. z o.o.
- HD System
- HUSDROMO
- integracja Dariusz Boniecki
- Jadarbud
- Jeronimo Martins Polska S.A.
- JS-Construction sp. z o.o.
- KLINGSPOR Sp. z o.o.
- KMC-Services Sp. z o.o.
- Krak-Instal
- Kramp sp. z o.o.
- Kuehne + Nagel Sp. z o.o.
- Leszek Wierciński Optilog-Partner
- Logitec sp. Z o.o.
- MAGNA Formpol Sp. z o.o.
- Margostal-Rewolińscy Spółka Jawna
- MEGABUD JACEK BARTOLD
- MegaMarket S.A
- MGL Sp. z o.o.
- Olejnik Systemy Magazynowe Sp. z o.o.
- Olimp Laboratories
- Orson S.C
- Plast-Met Automotive Systems Sp. z o.o.
- PPL Omega Pilzno sp. z o.o.
- PPMB PROMONT Sylwester Baradziej
- PPUH EMMA Martin Dal Canton
- Raben Logistics Polska Sp.zo.o.
- Regalux Krzysztof Sutowski
- ROMAX PRIM Sp. z o.o., Sp. K.
- Romax sp.j. M.Pazdor, R.Koralewski
- Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
- Safety System Krzysztof Miętek
- SANOK RUBBER COMPANY SA
- Schatdtecor Sp. z o.o.
- Schneider Electric Bukowno
- SERVIER POLSKA SERVICES Sp. z o. o.
- SOPRO POLSKA SP.ZO.O.
- Taber Spółka z o.o.
- Tech-Mag Piotr Rudnicki
- Tenneco Automotive Eastern Europe Sp. z o.o.
- TERMABUD
- Termo Organika Sp. z o.o.
- Toyota Material Handling Polska Sp zo.o.
- Tymo Maciej Kwiatkowski
- Unimont Zbigniew Słomian
- VICTAULIC POLSKA SP. Z O.O.
- WUES PROJEKT Wiktor Salamonik
- ZACISZE S.A.
- Zakłady Tłuszczowe Bielmar Sp. z o.o.
Regulamin szkolenia „PRSES”
§ 1
Postanowienia ogólne
- Organizatorem szkolenia „PRSES” jest Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, ul. Szarych Szeregów 23, 60-462 Poznań, zwany dalej Organizatorem.
- Uczestnikiem szkolenia może być osoba legitymująca się wiedzą odpowiednią do realizacji nałożonych normą PN-EN 15635 zadań, umiejąca ocenić ryzyko eksploatacyjne systemów składowania i magazynowania.
- Każdy uczestnik szkolenia zobowiązany jest do przestrzegania i stosowania reżimu sanitarnego dotyczącego zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego obowiązującego podczas szkolenia PRSES.
- Każdy uczestnik szkolenia zobowiązany jest do podpisania oświadczenia związanego z pandemią wirusa SARS-COV-2.
- Szkolenia organizowane są cyklicznie według harmonogramu opublikowanego na stronie internetowej www.prses.pl .
- Materiał szkoleniowy opracowany jest przez ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej, określa zasady prawidłowej obsługi i utrzymania urządzeń do składowania.
- Szkolenie kończy egzamin ze znajomości zagadnień programowych, do jego zaliczenia wymagane jest uzyskanie 67% poprawnych odpowiedzi.
- Uczestnik po zdaniu egzaminu końcowego otrzymuje legitymację specjalisty PRSES oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
§ 2
Cel i sposoby jego realizacji
- Celem szkolenia specjalistów PRSES, jest podnoszenie jakości, kultury technicznej eksploatacji oraz bezpieczeństwa systemów składowania w magazynie.
- Szkolenia specjalisty PRSES, realizowane są jako:
- szkolenia otwarte w którym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani uzyskaniem kwalifikacji,
- szkolenia zamknięte przeznaczone dla firm, udział w nim biorą pracownicy jednej firmy.
§ 3
Uczestnicy szkolenia
Uczestnikiem szkolenia może być osoba posiadająca wiedzę na temat konstrukcji regałów i ich zastosowania, wytycznych z norm i przepisów regulujących procedury postępowania w razie zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków. Osoba komunikatywna mająca dobre relacje z pracownikami, której pracujący w magazynie zgłaszają wszelkie zdarzenia i nieprawidłowości zaistniałe w czasie użytkowania urządzeń.
§ 4
Zgłoszenie uczestnictwa
- Zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniu otwartym realizowane jest elektronicznie poprzez:
- przesłanie na adres pstm@pstm.org.pl wypełnionego formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej szkolenia http://prses.pl/zglosUdzial.html
- wypełnienie elektronicznego formularza legitymacji PRSES, przesłanego do zgłaszających się na szkolenie uczestników.
- Zgłoszenie szkolenia zamkniętego realizowane jest z zachowaniem procedury pkt 1, z jednoczesnym przesłaniem listy uczestników szkolenia na adres pstm@pstm.org.pl ,
- Zgłaszający otrzyma informacje zwrotną o szkoleniu i procedurach z nim związanych,
- Przesłanie zgłoszenia uczestnictwa w szkoleniu PRSES, jest równoznaczne z zawarciem umowy pomiędzy PSTM a Zamawiającym.
§ 5
Warunki uczestnictwa
- Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest spełnienie wymagań określonych w 3 oraz wykonanie czynności określonych w § 4 niniejszego regulaminu.
- Dokonania zapłaty za szkolenie na podstawie wystawionej faktury proforma.
§ 6
Rezygnacja
Zgłoszony uczestnik szkolenia może zrezygnować z jego udziału na 7 dni przed terminem, wysyłając zawiadomienie drogą elektroniczną na adres pstm@pstm.org.pl , bez konsekwencji finansowych. Rezygnacja na 4 dni przed szkoleniem, uczestnik zobowiązany jest opłacić 50% kosztów szkolenia, w przypadku wcześniejszego opłacenia szkolenia nastąpi zwrot 50% opłaconej kwoty. Za rezygnację w terminie do 3 dni przed szkoleniem Stowarzyszenie pobiera pełną opłatę za szkolenie.
§ 7
Zmiany terminu i odwołanie szkolenia
Stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania, informując o tym zgłoszonych uczestników szkolenia najpóźniej na 5 przed planowanym terminem. Zmiana terminu szkolenie nie wiąże się z ponowna rejestracją jego uczestników.
§ 8
Terminy szkolenia
Terminy szkoleń ustala Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej w porozumieniu z Komitetem Technicznym ds. Szkoleń.
§ 9
Egzamin
Szkolenie kończy się egzaminem weryfikującym wiedzę uczestników, odpowiadają oni na 12 pytań zamkniętych i 4 pytania otwarte, za które można uzyskać 24 punkty. By zdać egzamin należy uzyskać 16 punktów.
§ 10
Certyfikat
Certyfikat przyznawany jest po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu końcowego w zakresie procedur związanych z użytkowaniem i przeglądami regałów magazynowych wynikających z normy PN-EN 15635:2010 „Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania”.
§ 11
Legitymacja
Legitymacja imienna potwierdzająca autoryzowanie PRSES(osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo urządzeń do składowania) oraz zdanie egzaminu końcowego ze znajomości zagadnień programu szkolenia opracowanego przez ekspertów PSTM, zgodnego z normą PN-EN 15635. Legitymacja jest ważna na okres dwóch lat, przedłużenie na kolejny okres następuje na zadach ustalonych przez Stowarzyszenie.
§ 12
Wynagrodzenie
Wynagrodzenie należne Organizatorowi szkolenia jest płatne na podstawie faktury pro-forma, z terminem płatności 7 dni. Po opłaceniu faktury pro-forma Organizator wystawi uczestnikowi szkolenia fakturę VAT.
§ 13
Prowadzący
Członkowie Stowarzyszenia posiadający stosowne kompetencje wymagane zakresem szkolenia PRSES. Prowadzący bierze czynny udział w pracach grupy ekspertów przygotowującej program szkolenia, nadzorowany przez Komitet Techniczny ds. Szkoleń, a zatwierdzony przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 14
Polityka prywatności
- Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej wyznaje zasadę poszanowania prywatności uczestników szkolenia. Zgodnie z art. 13 ust. 1 RODO, informujemy, że administratorem danych osobowych uczestnika szkolenia jest Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, z siedzibą przy ul. Szarych Szeregów 23, 60462 Poznań.
- Dane uczestnika szkolenia przetwarzane będą w zakresie podanym na formularzu zgłoszeniowym Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej w celu świadczenia usług związanych ze szkoleniem na podstawie art. 6 ust. 1 lit b RODO, realizacji zadań administracyjnych związanych ze szkoleniem.
- Dane osobowe uczestnika szkolenia mogą być ujawnione:
- podmiotom publicznym uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów,
- prowadzącym szkolenie prelegentom w zakresie jego prowadzenia,
- zewnętrznym podmiotom wspierającym Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej w zakresie usług księgowych, informatycznych, drukarskich współpracujących ze Stowarzyszeniem.
- Dane osobowe uczestnika szkolenia będą przetwarzane zgodnie z wykonaniem umowy oraz po jej zakończeniu w związku z:
- wykonaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa, takich jak zobowiązania podatkowe i rachunkowość,
- realizacją prawnie uzasadnionego celu Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej,
- Uczestnikowi szkolenia przysługuje prawo dostępu do swoich danych oraz prawo do ich przetwarzania, sprostowania, przenoszenia, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym czasie.
- Uczestnikowi szkolenia w związku z przetwarzanymi danymi osobowymi, przysługuje prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
§ 15
Ustalenia końcowe
- Postanowienia regulaminu wchodzą w życie z dniem 20 lipca 2020r.
- Materiały szkoleniowe udostępniane uczestnikom szkolenia są chronione prawem autorskim i stanowią własność intelektualną ich twórców, objęte są ochrona prawną. Powielanie, rozpowszechnianie i wykorzystanie do celów innych niż wynikających ze szkolenia jest zabronione
- W sprawach nieuregulowanych Regulaminem maja zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
- Informacja o szkoleniu dostępna jest na stronie internetowej organizatora www.pstm.org.pl .