Najbliższe szkolenie:

Nie odnaleziono wydarzeń!

Szkolenie dla osób PRSES jest specjalistycznym programem szkoleniowym opracowanym przez Komitet Techniczny ds. Szkoleń PSTM, skierowanym do osób mających realizować zadania związane z kontrolą i utrzymywaniem bezpieczeństwa związanego z systemami składowania.

Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, zrzeszające specjalistów związanych z techniką magazynową, realizując swoje statutowe zadania, podjęło inicjatywę opracowania szkolenia uświadamiającego użytkowników o szerokim spektrum zagadnień związanych z użytkowaniem regałów. Wobec wielu nieporozumień związanych z eksploatacją regałów, a przede wszystkim z przepisami oraz normami związanymi z urządzeniami do składowania, systematyzujemy wiedzę z zakresu regałów magazynowych i rozwiewamy wiele towarzyszących im wątpliwości.

Program PRSES ma niezależny charakter, Stowarzyszenie nie jest związane z żadnym produktem, a samo szkolenie zostało zrealizowane jako pierwsze w Polsce w roku 2017, przez co PSTM jest prekursorem tego rodzaju inicjatywy i posiada najdłuższą w kraju historię szkoleń PRSES.

Po co jest potrzebne to szkolenie ?

Zasadniczym celem szkolenia PRSES jest przedstawienie najbardziej podstawowych zagadnień związanych z użytkowaniem regałów w sensie technicznym oraz organizacyjnym, a także w odniesieniu do obowiązujących przepisów oraz normy PN-EN 15635.

Wbrew wielu przypuszczeniom, norma PN-EN 15635 nie jest dokumentem dedykowanym tylko czynności przeglądów regałów, ale obejmuje szereg zagadnień dotyczących szeroko pojętej eksploatacji systemów składowania, w których same inspekcje stanowią niewielki fragment. Osoby odpowiedzialne za monitorowanie bezpieczeństwa w magazynie powinny również posiadać wiedzę szerszą niż tylko ta, która jest zawarta w ww. normie.

Podczas szkoleń PSTM wychodzimy poza zakres powyższego standardu, a doświadczenie naszych prelegentów znacznie wykracza poza ramy zagadnień związanych z użytkowaniem regałów i wchodzi w obszary przepisów, organizacji pracy w magazynach, zarządzania i projektowania regałów.

Dlaczego realizuje się takie szkolenie ?

Szkolenie PRSES powstało w odpowiedzi na narastające przez wiele lat nieporozumienia związane z użytkowaniem regałów. W roku 2008, norma FEM 10.2.04 została zastąpiona standardem PN-EN 15635, który został przyjęty we wszystkich krajach europejskich i od tego czasu stanowi zbiór wytycznych skierowanych tak dla użytkowników jak i dostawców wyposażenia regałowego, o czym wielu użytkowników z rynku po prostu nie wie.

Rosnące potrzeby związane z obszarem BHP wymuszają dodatkowo na zarządcach magazynów odpowiedni zakres działań kontrolnych, analitycznych oraz prewencyjnych, które można zrealizować jedynie we współpracy z osobami pracującymi w magazynie. Te osoby powinny rozumieć zagrożenia związane z eksploatacją regałów, a także posiadać narzędzia organizacyjne służące do utrzymywania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Z tego właśnie względu, nasze szkolenia obejmują zagadnienia takie jak: procedury w magazynie, przepisy prawne i normatywne oraz zasady bezpiecznej pracy z regałami.

Norma PN-EN 15635 oraz inne wymagania

Norma PN-EN 15635, podobnie jak większość innych norm, nie jest obowiązkowa w przestrzeganiu. Jednak wobec zapisów w innych, obligatoryjnych przepisach, a także wobec umów zawiązywanych podczas zakupów regałów, użytkownicy zobowiązują się do ustanowienia określonego systemu bezpiecznej pracy, który wskazuje jednoznacznie, że w każdym magazynie powinno się wyznaczyć osobę PRSES.

W sytuacji zaistnienia wypadku i w procesie dochodzeniowym, odpowiednie służby jak również ubezpieczyciele, sprawdzają, czy zgodnie z deklaracją użytkownika do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa, spełnione były wymagania wynikające z norm regałowych.

Czym wyróżnia się szkolenie PRSES realizowane przez PSTM?

 • jesteśmy niezależnym podmiotem opiniotwórczym, nie związanym z żadnym produktem, tak nowym jak i używanym;
 • wystawiany przez nas certyfikat ma również niezależny charakter, a przedstawiana tutaj wiedza w żaden sposób nie związuje uczestnika z danym dostawcą;
 • naszymi specjalistami są ludzie z wieloletnim doświadczeniem, zdobywający je w Polsce i za granicą;
 • szkolenia realizowane są w ograniczonych ilościowo grupach w doskonałych warunkach hotelowych;
 • uczestnicy szkolenia mają możliwość obiektywnej wymiany doświadczeń, a także skorzystania z wiedzy naszych prelegentów, których doświadczenie obejmuje również projektowanie magazynów oraz organizacji pracy, projektowanie systemów transportu i składowania czy też wiele zagadnień związanych z BHP.

BLOK A WPROWADZENIE
Bezpieczeństwo użytkowania regałów w kontekście prawa. Ryzyko związane z użytkowaniem regałów. Cele realizacji przeglądów. Kto to jest PRSES?

BLOK B UŻYTKOWANIE REGAŁÓW
Zagadnienia podstawowe. Budowa regałów. Aspekty eksploatacyjne. Rodzaje uszkodzeń.

BLOK C PROCEDURY
Procedury zawarte w normie PN-EN 15635. Aspekty organizacyjne. Aspekty techniczne. Wyszczególnienie procedur: nieprzekraczanie ciężarów max., kolejność obsługi, wymiana zniszczonych.

BLOK D PRZEGLĄDY REGAŁÓW
Rodzaje przeglądów regałów. Techniczne aspekty użytkowania regałów. Wytyczne do przeprowadzania przeglądów. Zasady realizacji przeglądów regałów. Przykłady zagrożeń. Ewidencjonowanie, historia, itd. Konserwacje, naprawy, wymiany elementów.

BLOK E ZARZĄDZANIE BEZPIECZEŃSTWEM
Tematy: Przygotowanie do opracowania własnego programu. Pozostałe zagadnienia dotyczące wprowadzenia procedur.

BLOK F EGZAMIN
Zestaw pytań sprawdzających wiedzę uczestników, z zakresu programu szkolenia przygotowanego przez ekspertów w oparciu o normę PN-EN: 15635.

dr inż. Tomasz Chojnacki

Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Przewodniczący Komitetu Technicznego ds. Szkoleń oraz członek Komitetu Technicznego ds. Regałów. Doradca logistyczny, specjalizujący się w projektowaniu i audytowaniu obiektów magazynowych. Zrealizował blisko 150 badań magazynów o różnorodnych systemach składowania, a także 50 wysoce specjalistycznych projektów logistycznych. W jego dorobku szkoleniowym jest przeszkolonych 350 osób w zakresie użytkowania regałów. Współautor programów szkoleniowych dla osób PRSES oraz Inspektorów PSTM. Od 2017 roku prowadzi szkolenia i uczestniczy w konferencjach organizowanych przez PSTM w zakresie bezpiecznej eksploatacji regałów, przeglądów oraz kompetencji osób PRSES. Obszary zawodowe jego działalności to: planowanie i projektowanie magazynów, audyty bezpieczeństwa i przeglądy regałów.

Marcin Olejnik

mgr inż., absolwent Wydziału MEiL PW, specjalność lotnictw, członek Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. W branży wyposażenia magazynowego od 28 lat, projektant, konsultant, realizator i wykonawca instalacji regałów paletowych praktycznie wszystkich typów. Autoryzowany inspektor regałowy SEMA. Członek założyciel i były wieloletni Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Członek Komitetu Technicznego Regałów, Przewodniczący Komitetu ds. Kwalifikacji w PSTM.

Szkolenie specjalistów PRSES jest cyklicznym działaniem ukierunkowanym na podnoszenie świadomości bezpiecznego użytkowania regałów w magazynie, zgodnie z zaleceniami normy PN-EN: 15635:2010, jako zbioru dobrych praktyk w użytkowaniu regałów magazynowych. Zbudowany na normie oraz przepisach wykonawczych do ustaw i kodeksu pracy program szkolenia, jest autorskim dziełem ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej.

Uczestnicy szkolenia łączą zdobytą wiedzę z doświadczeniem praktycznym na co dzień tworzą trwałe struktury systemów wpływające bezpośrednio lub pośrednio na procesy bezpieczeństwa pracy w gospodarce magazynowej i logistyce wewnętrznej. Firmy szkolące swoich pracowników i dbające o bezpieczeństwo pracy staja się „Ambasadorami PRSES”  – świadomego bezpieczeństwa w użytkowaniu systemów składowania.

 1. 2MConcept
 2. ANDAMIO Patryk Wiatrak
 3. Asmet Sp. z o.o. Sp.k.
 4. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
 5. Ceramika Paradyż sp. z. o.o.
 6. Chemexpol
 7. COM40 Sp. z o. o. Sp. K
 8. CORRECT – K.BLASZCZYK I WSPÓLNICY SPÓŁKA KOMANDYTOWA
 9. Damco Polska Sp. z o.o.
 10. Decathlon sp. z o.o.
 11. Deftrans Sp. z o.o.
 12. DELTA BOX Sp. z o.o.
 13. dlamagazynu.pl sp z o.o.
 14. DOBRY REMONT Tomasz Zagrabiński
 15. F.R-B. CEGIEŁKA Adam Ptak
 16. Frito Lay
 17. GELDBACH POLSKA Sp. z o.o.
 18. HD System
 19. HUSDROMO
 20. integracja Dariusz Boniecki
 21. Jadarbud
 22. Jeronimo Martins Polska S.A.
 23. JS-Construction sp. z o.o.
 24. KLINGSPOR Sp. z o.o.
 25. KMC-Services Sp. z o.o.
 26. Krak-Instal
 27. Kramp sp. z o.o.
 28. Kuehne + Nagel Sp. z o.o.
 29. Leszek Wierciński Optilog-Partner
 30. Logitec sp. Z o.o.
 31. MAGNA Formpol Sp. z o.o.
 32. Margostal-Rewolińscy Spółka Jawna
 33. MEGABUD JACEK BARTOLD
 34. MegaMarket S.A
 35. MGL Sp. z o.o.
 36. Olejnik Systemy Magazynowe Sp. z o.o.
 37. Olimp Laboratories
 38. Orson S.C
 39. Plast-Met Automotive Systems Sp. z o.o.
 40. PPL Omega Pilzno sp. z o.o.
 41. PPMB PROMONT Sylwester Baradziej
 42. PPUH EMMA Martin Dal Canton
 43. Raben Logistics Polska Sp.zo.o.
 44. Regalux Krzysztof Sutowski
 45. ROMAX PRIM Sp. z o.o., Sp. K.
 46. Romax sp.j. M.Pazdor, R.Koralewski
 47. Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 48. Safety System Krzysztof Miętek
 49. SANOK RUBBER COMPANY SA
 50. Schatdtecor Sp. z o.o.
 51. Schneider Electric Bukowno
 52. SERVIER POLSKA SERVICES Sp. z o. o.
 53. SOPRO POLSKA SP.ZO.O.
 54. Taber Spółka z o.o.
 55. Tech-Mag Piotr Rudnicki
 56. Tenneco Automotive Eastern Europe Sp. z o.o.
 57. TERMABUD
 58. Termo Organika Sp. z o.o.
 59. Toyota Material Handling Polska Sp zo.o.
 60. Tymo Maciej Kwiatkowski
 61. Unimont Zbigniew Słomian
 62. VICTAULIC POLSKA SP. Z O.O.
 63. WUES PROJEKT Wiktor Salamonik
 64. ZACISZE S.A.
 65. Zakłady Tłuszczowe Bielmar Sp. z o.o.
Nie odnaleziono wydarzeń!